15 Січня 2021, 14:33
Комунальні тарифи дорожчають. Чому це відбувається

З початку 2021 року в Україні змінилася вартість тарифів на основні енергоносії та комунальні послуги. Зросла вартість електроенергії, природного газу та його розподілу, теплопостачання і холодної води.
Якщо про останні два пункти менше згадують, то вартість електроенергії, газу і його розподілу (особливо останнє) викликало шквал протестів країною. Полтавщина була серед найактивніших областей, адже через тариф на розподіл газу компанії «Лубнигаз» відбувся один з перших мітингів в Україні.
У цьому тексті є пояснення чому ціни на комунальні послуги підвищуються, чому суттєво зросла вартість електроенергії та газу та як на це реагувати.
Отже, що відбулося з тарифами на початку 2021 року.
Що відбулося
Змінилася вартість електроенергії:
28 грудня 2020 року Уряд ухвали рішення про скасування пільгового тарифу для користувачів електроенергією, які використовують до 100 кВт/год на місяць. Ще у грудні вартість електроенергії для абонентів, які споживали менше ніж 100 кВт/год на місяць, становила 0,9 грн за кВт/год. Для тих, хто споживав більше, електроенергія коштувала 1,68 грн за кВт/год.
Більшість споживачів електроенергії в Україні – звичайні домогосподарства, які споживали до 100 кВт/год на місяць. Тому скасування пільгового тарифу суттєво вплине на платіжки побутових споживачів. Для них тариф виріс на 87%, а разом з цим змінилася і сума платіжки за місяць.
Особливо відчутно це для пенсіонерів, адже вони навмисно не використовували більше енергії, аніж пільгові 100 кВт/год.
Змінилася вартість природного газу для населення:
З першого січня 2021 року середній показник вартості газу для населення в Україні становить 8,97 грн за 1 м³. Натомість у грудні цей показник становив 7,98 грн за 1 м³.
Тепер ми не використовуємо термін вартість газу, а говоримо про середній показник вартості газу. Річ у тому, що уже не існує єдиного тарифу на газ для населення, як це було раніше. Відтепер вартість, яку платить кожен споживач, залежить від постачальника, який йому цей газ розподіляє. Тому доцільно буде вказати найнижчу та найвищу ціну на газ в грудні та січні.
Змінилася вартість тарифу на послуги розподілу природного газу:
У порівнянні з минулим роком, ціна на розподіл газу для абонентів «Полтавагазу» зросла з 1,09 до 2,316 грн за 1 м³. Тут ми говоримо вже про фіксовану ціну для абонентів відповідного оператора газової мережі. Обрати постачальника вже не вдасться, і доводиться користуватись послугами того, хто працює на відповідній території. На Полтавщині таких постачальника чотири:
- ПАТ «Полтавагаз»;
- ПАТ «Кременчукгаз»;
- ПАТ «Лубнигаз»;
- ПАТ «Гадячгаз».
Всі вони обслуговують по декілька міст і районів області.
Підвищення тарифів не оминути
Чому змінилася вартість електроенергії
Останні 6 років після Революції Гідності, Україні найактивніше з часів Незалежності займалася лібералізацією процесів, щодо надання житлово-комунальних послуг. Адже модель, яку ми отримали у спадок від Радянського Союзу з дешевими енергоносіями для побутових споживачів. Тоді їхній видобуток або генерація за потреби дотувалися державним коштом. Цього Україна більше не може собі дозволити, адже витрачати ресурси на спільне проїдання, а не вкладати у розвиток – шлях в нікуди.
На початку 2021 року українці мали отримати вільне ціноутворення на ринку електроенергії, де постачальники самостійно формували б ціну на електроенергію. До цього ринкову вартість електроенергії компенсували (робили для нас дешевшою за ринкову) за допомогою покладання спеціальних обов’язків (ПСО). Згідно з ним, державне підприємство НАЕК «Енергоатом» продавало енергоносій постачальникам електроенергії за ціною, що набагато нижча ринкової. Таким чином енергоносій був дешевшим для споживачів.
Якби процес вільного ціноутворення запустили 1 січня, як планували, без застосування механізму ПСО, українці б одразу отримали подорожчання електроенергії у 2-4 рази. Тому напередодні Нового року Уряд вирішив продовжити застосування ПСО до 31 березня 2021 року. Але Кабмін скасував пільговий тариф для тих, хто споживає до 100 кВт/год на місяць і встановив єдину ціну для всіх, аби уникнути значного стрибка ціни після скасування ПСО.
А оскільки до 100 кВт/год витрачала переважна більшість побутових споживачів, то зміни в платіжках будуть відчутними для багатьох. А вартість для них збільшиться, як ми вже говорили, на 87%.
Чому змінилася вартість газу
Наразі в Україні запроваджують ринкові механізми у різних галузях надання комунальних послуг. З 1 серпня 2020 року працює вільний ринок природного газу. У межах нього постачальники можуть вільно встановлювати ціну на розподіл газу.
Основною витратою постачальників газу є оптова закупівельна ціна, яку вони сплачують при закупівлі газу у НАК «Нафтогаз». Компанія ж формує її залежно від ціни на європейських газових хабах, фактично біржах, на яких формується ціна на газ.
Нові правила формування ціни на газ діють в Україні з початку 2020 року. Через це минулого року ціна на газ змінювалася майже щомісяця. При цьому з 1 серпня у різних постачальників різнилася ціна, а в абонентів з’явилася можливість вільно обрати собі постачальника, навіть якщо він фактично знаходиться в іншій області.
Як показує крива зміни ціни, найнижчу ціну ми мали влітку, коли попит на газ зменшується. Звичайно, існують й інші фактори, що впливають на ціну газу, але це тема для іншої статті. Та все ж 1 серпня у будь-якого споживача існувала можливість платити за газ менше за середню вартість, обравши постачальника з нижчою ціною.
Поки ми готували матеріал, Уряд за допомогою ч̶а̶р̶і̶в̶н̶о̶ї̶ ̶п̶а̶л̶о̶ч̶к̶и̶ державного регулювання планує встановити єдиний тариф для всіх постачальників газу.
Починаючи з лютого 1 м³ газу коштуватиме 6,99 грн – фактично на рівні тарифу, який зараз пропонує НАК «Нафтогаз». Він – найнижчий на ринку. Тариф, встановлений шляхом регулювання, діятиме до кінця опалювального періоду.
Чому змінилася ціна на розподіл газу
Плата за розподіл газу в Україні діє з 1 січня 2020 року. На початку минулого року цей тариф так само суспільство сприйняло як додатковий комунальний платіж. Насправді виокремлення плати за розподіл мало на меті зовсім іншу мету, про яку ЗМІСТ писав раніше.
Отже, сплата за розподіл – це фактично платіж за те, що газ потрапить до ваших осель. У структуру цього платежу увійшли:
- обслуговування труб, по яких відбувається доставка,
- підтримка тиску для безперебійного постачання палива,
- оплата праці працівників, які забезпечують роботу даної системи,
- прибуток підприємства, поділений на всіх споживачів, які підключені до даної мережі відповідно до кількості спожитого ними газу;
- інші операційні та капітальні витрати підприємств.
З 1 січня 2021 року у всіх операторів газорозподільних мереж значно збільшили тариф на транспортування. Для абонентів «Полтавагазу» тариф підвищився з 1,09 грн/м³ до 2,316 грн/м³. Тобто, ціна зросла на 113%.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), говорить, що тариф збільшилиаби компенсувати недоотриманий тарифний виторг облгазів за 2015-2019 роки. Також так вдасться компенсувати витрати, що пов’язані з різницею у цінах при закупівлі природного газу у 2015-2019 роках для технологічних потреб.
При розрахунку тарифу НКРЕКП має врахувати планові економічні зміни на наступний рік. Серед тих, що впливають на зміну тарифу є:
- мінімальна заробітна плата у компанії. З 1 січня 2021 вона зростає з 5 тис. грн до 6 тис. грн, тобто на 20%;
- інфляція. У 2021 році середньорічний плановий показник інфляції планується на рівні 8,1%. Вона позначається на вартості пально-мастильних матеріалів, труб, газового обладнання та інших товарів, необхідних для обслуговування мереж;
- вартість технологічного газу (газ, який використовують для підтримки тиску в газорозподільних мережах) також змінилася. Торік вартість цього газу становила на рівні 4 тис. грн за 1 тис. м³, а в новому році – на рівні 6 тис. грн за тис. м³;
- планова річна замовлена потужність розподілу газу. Якщо вона буде високою, це буде краще для споживачів. Майже в усіх операторів на 2021 рік вона значно знижується у порівнянні з 2020 роком. У «Полтавагазу», наприклад, на 35%.
У розрахунку тарифу на розподіл газу, зростання пов’язано зі змінами економічних показників, а також спробою компенсувати операторам втрати минулих періодів. Збитки вони несли через штучне заниження вартості послуги постачання газу. Таким чином влада намагалася пом’якшити для українців фінансове навантаження через різке подорожчання газу у 2015 році.
Начебто і правильний крок, бо оплата ринкових цін на енергоносії здебільшого є непідйомним тягарем для багатьох українських сімей. Але все ж компенсувати втрати потрібно.
Хоча варто пояснити шалені прибутки газорозподільних підприємств. І не просто з формулюванням про абстрактні втрати минулих періодів, а з чіткими розрахунками цих втрат і періодами. Щоб наступного року ми не отримали знову надвисокі планові прибутки операторів розподілу та суттєво підвищений тариф.
Висновки
Основою збільшення вартості тарифів є продовження процесу лібералізації ринку комунальних послуг в Україні. Ми маємо звикати до того, що за усі послуги необхідно сплачувати повністю. І навіть якщо цього не роблять споживачі у платіжках, все одно компенсація відбудеться – або в майбутньому з кишень споживачів, або з бюджету. Тобто зі спільного нашого з вами ресурсу. Як звикли у нас вважати, спільне не належить нікому, але насправді можна порахувати, скільки кожен з нас заплатить за ці компенсації замість того, щоб спрямувати кошти на розвиток країни.
Процес переходу до вільного ринку всіх комунальних послуг неминучий, якщо наша країна хоче розвиватися. У різних країнах подібні зміни ніколи не були простими. У різні часи вони викликали невдоволення громадян, що переростали у протести. Щоб зменшити фінансове навантаження, використовували інструмент субсидій.
Та зазвичай цей шлях зазвичай був чітко спланованим і всі розуміли, що хочуть отримати. Громадяни знали, що подорожчання енергоносіїв неминуче, а субсидіювання має тимчасовий характер. В Україні ж поки таких кроків зробили мало, а ці зміни ми впроваджуємо у гірших економічних умовах.
Насамперед потрібно досягти розуміння громадян, яких найбільше торкаються ці зміни. Якщо цього не зробити, будемо мати набагато гірші наслідки, аніж протести у Лубнах чи Полтаві. Адже в Україні, на жаль, є чимало деструктивних сил, які тільки й чекають, аби за допомогою невдоволених людей дестабілізувати ситуацію.
На тлі протестів бачимо, як проросійські політики з «Опозиційної платформи – За життя» відкривають брендовані під свою партію штаби протидії. Це означає, що протести можуть стати інструментом впливу чи підбурювання до чогось більшого. І це точно не про розвиток.
Олександр Скрипай